30. August 2016

Český

Projekt lidskosti

Michael BuschheuerSea-Eye zahájila svoji činnost na podzim 2015, když se malá skupina kolem regensburského podnikatele Michaela Buschheuera rozhodla přestat nečinně přihlížet umírání uprchlíků ve Středozemním moři.

Iniciativa provozuje v současné době dvě lodě. V dubnu 2016 byla zahájena pozorovatelská a záchranná činnost před pobřežím Lýbie, která spočívá v záchraně těch, kterým hrozí nebezpečí na moři a utopení, a v přivolání pomoci.

Během prvních tří měsíců zachránily posádky Sea-Eye již přes 4000 osob z nebezpečných situací!

Iniciativa se mezitím rozrostla na asi 400 osob z celého Německa a evropského zahraničí. Všichni spolupracují na projektu Sea-Eye bez nároku na honorář, vzdávají se volného času a dovolené.

V dotyčném území před pobřežím Lýbie vyhlíží Sea-Eye přeplněné čluny neschoplné plavby na moři, kterým hrozí ztroskotání. Lidé jsou zaopatřeni záchrannými vestami a vodou, čluny odlehčeny záchrannými ostrovy. Těžce ranění můžou být zaopatřeni na palubě Sea-Eye na záchranné stanici. Zároveň je odesláno nouzové volání SOS na „Operační středisko pro Středozemní moře“ v Římě. Podle mezinárodního mořského práva jsou všechny lodě, které se nacházejí v okolí, povinny přijmout trosečníky.

Ačkoli všichni pomocníci jsou pro Sea-Eye činní zadarmo, jsme odkázáni na věcné a peněžní dary. Projekt bude v tomto roce potřebovat kolem 250.000 eur: pro naftu, lety, ubytování, záchranný materiál, stravování, lekářské přístroje, elektroniku.

 

Lodě

W89_9010_shrinkSea-Eye je 26 metrů dlouhý bývalý rybářský kutr, tedy jednostěžní loď, ze Sassnitz (Rujána) a dříve se jmenoval „Hvězdný žralok“. Tato pro námořní plavbu vhodná loď byla pro účely záchrany na moři předělána a poté se vydala na plavbu před břehy Afriky, kde se nachází většina uprchlíků na své životanebezpečné „cestě“. Kutr má asi 60 let a plavil se do roku 2014 na světových mořích, především ale v oblasti Severního a Baltského moře. Může pojmout až devítičlennou posádku.

4386955_20130611083207700_1_LARGESpeedy: Nová loď je Ribtec 1200 Cabin RIB, klasický RIB o délce 11,50 metru a šířce 3,20 metru. Má dva vestavěné dieseloé motory, které mají dohromady před 600 PS a mohou dosáhnout rychlosti až 45 uzlů (83 km/h). Má místo pro čtyřčlennou posádku, ale pouze dvě místa na spaní, což znamená, že se musí využívat střídavě. Plavební vybavení je absolutně na nejnovější úrovni, loď je celkově ve vynikajícím stavu. Místo, které je k dispozici na palubě a pod ní, je ale velmi limitované, což omezuje možnost úschovy záchranných prostředků na jeden, maximálně dva zásahy.


Můžete darovat zde

logo_betterplace


Hier können Sie unsere Datenschutzerklärung lesen. Hier geht es zum Impressum